ÇEKÜL Vakfı ve Doğan Egmont işbirliğiyle hayata geçirilen ÇEKÜL Bilgi Ağacı Kitaplığının yeni kitabı “Doğanın Peşinde / İstanbul’un Doğal Alanlarına Yolculuk” raflarda. İstanbul’un dokuz doğal alanının anlatıldığı kitabın amacı, Çocukların yaşadığı kente daha yakından bakmasını ve tanımasını sağlamak.

Kuzey Ormanlarının önemli bir parçası olan Terkos Havzası, Çilingoz Ormanı, Belgrad Ormanı gibi kentin içinde ya da çok yakınındaki bu doğal alanları keşfe çağıran kitapta ulaşımdan bitki örtüsüne, geyiklerden kuşlara pek çok canlı türü de anlatılıyor. Kent ve doğa ilişkisindeki sınır kavramına; kentlerin sadece binalardan ibaret olmadığına, doğanın ve içinde yaşayan canlıların olduğuna; kültürel değerlerle doğanın nasıl iç içe geçtiğine dikkat çekiliyor. Kitap, doğayı tanımaya çalışan miniklere farklı ekosistem özellikleriyle öne çıkan doğal alanları tanıma ve koruma görevi veriyor. Üstelik bunu eğlenceli, oyunlu ve eşlikçi bir ton tutturarak yapıyor.

ÇEKÜL Bilgi Ağacı Eğitim Danışmanı Gökçen Hazen tarafından kaleme alınan kitabın danışmanlığını, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı ve ÇEKÜL Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik yaptı. Çizimleri, Canan Barış’a ait.