Şifa Heybesi, İznik, İstanbul, Foça, Ankara ve Bursa’nın ardından doğal bitki, merhem, krem, yağ ve sabunla doldurdukları şifa heybelerini Eskişehir’de de açtı. 27 Şubat 2016 tarihinde Adımlar Kitapevi ve Adım Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde Şifa Heybesi - Uygulamalı Şifalı Ürünler Eğitimi gerçekleştirildi.

Etkinlik katılımcıların günlük kullandıkları cilt bakım ürünleri, sabunlar, ilaçlar ve ev temizlik ürünlerinin sağlık açısından olumsuzlukları ile ilgili kaygılarını anlatmalarıyla ve bu eğitime gelme niyetleriyle ilgili konuşmalarla başladı. Katılımcıların şifalı bitkileri kullanımlarıyla ilgili deneyimlerini de paylaştıkları bu bölümde şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş kadim şifa geleneklerinin günümüz doğal tıbbındaki gelişmelerle desteklendiği ve karşılık bulduğu vurgulandı. Şifa Heybesi ekibinden Ceren Kazancı ve Soner Oruç bitkilerle nasıl tanıştıklarını, onları kendi sağlıkları için nasıl kullandıklarını ve Şifa Heybesi’ni nasıl kurduklarını anlattı. Etkinliğe deneyimleri, bilgileri ve maddi olanakları ölçüsünde gönülden katkılar sağlayan 20 katılımcı “Şifa Heybesi”nin heybelerinden çıkan şifalı hoş kokulu bitkileri tanıma, merhem, krem ve sabunlardan alma olanağı buldular. Etkinlik sonunda “sadece” türü doğru teşhis edilmiş bitkinin, temiz, doğal alanlardan, doğru yollarla toplanarak, doğru bir şekilde tüketilmesi ya da sağlığımızı destekleyici ürünlere dönüştürülmesi gerektiği vurgulandı ve bu ürünleri bireye özgü miktarlarda kullanmanın sağlığımızda mucizeler yaratabilme gücünün olduğu konusunda fikir birliğine varıldı.    

 

Şifa Heybesi Kimdir?

“Şifa Heybesi” kimyager Ceren Kazancı ve biyolog Soner Oruç’un katkılarıyla kurulan ülkemizdeki şifalı hoş kokulu bitkilerin ve bunlardan elde edilen ürünlerin tanıtılması, kolay yollarla üretilmesi, doğru kullanımlarının yaygınlaştırılması ve korunması için eğitim etkinlikleri düzenleyen ve üretim yapan bir topluluktur, bir buluttur, arıdır, petektir, baldır.

 

İletişim:

Ceren Kazancı   ceren.kznci@gmail.com

Soner Oruç       soneroruc@gmail.com