Kimyager Ceren Kazancı ve biyolog Soner Oruç’un öncülüğünü yaptığı Şifa Heybesi girişimi, Türkiye'de yetişen şifalı ve hoş kokulu bitkileri ve bunlardan  kolaylıkla elde edilebilen ürünlerin tanıtılması ve kullanımının yaygınlaştırılması için eğitim çalışmaları düzenliyor. Bu kapsamda Slow Food (Yavaş Yemek) Foça Zeytindalı Birliği ve Foça Belediyesi'nin işbirliğiyle, düzenlenen 'Şifa Heybesi- Uygulamalı Şifalı Ürünler Eğitimi' Foça Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

'Şifa Heybesi'nin öncülerinden Ceren Kazancı ve Soner Oruç doğal bitki, merhem, krem, yağ ve sabunla doldurdukları şifa heybelerini Foçalılar için açtılar. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça Belediyesi çalışanları, Slow Food Foça Zeytindalı Birliği üyeleri, yerel üreticiler, öğrenciler ve 7’den 70’e her kesimden vatandaşın da katıldığı etkinliğin en küçük katılımcı ise 5 yaşındaki anasınıfı öğrencisi Demir Karahan oldu.

 

Toplumu Esir Alan Ayakta Tüketime Karşı Yavaş Yemek Hareketi

Etkinlikte konuşan Slow Food Foça Zeytindalı Birliği'nin kurucularından Gül Girişmen, fast food (ayakta tüketim) alışkanlığına karşı kurulan Slow Food hareketinin, sürdürülebilir ve kaliteli gıda için “İyi, Temiz ve Adil” ilkelerini benimsediğini belirterek, güzel tatlı, tüm canlılığın devamlılığını önemseyen, sağlığa uygun ve erişilebilir fiyatta gıdaların varlığı için biyoçeşitliliğin korunması gerektiğini vurguladı. Türkiye'de ve dünyada yaşanan biyoçeşitliliğin hızla kaybedilmesi sorununa dikkat çeken Girişmen, 'Şifa Heybesi'nin doğal bitkilerle ürettiği bitkisel yağlar, sabunlar, merhemler ve kremlerin halkın sağlığına destek olmasının yanı sıra ülkemizdeki bitki çeşitliliğinin tanıtılmasına, sevilmesine ve korunmasına da katkı sağlayacağını umduğunu kaydetti.

 

Bitkiler Buluşturdu, Şifa Heybesi Ortaya Çıktı

Şifa Heybesi'nin bir araya getirdiği Ceren Kazancı ve Soner Oruç bitkilerle tanışmalarını ve sağlıkları için bitkilerden nasıl yararlandıkları hakkında katılımcılara bilgiler aktardı. Şifalı bitkilerin toplanmasından saklanmasına, hangi amaçla ve nasıl kullanılacağına yönelik bilgiler aktaran Şifa Heybesi ekibi, bitki çayı, tentür, krem ve sabun yapımında bitkilerden nasıl yararlanılacağını anlattılar.

 

Endüstriyel Sabunlar Sağlık İçin Zararlı Mı?

Endüstriyel sabunların insan sağlığına yaptığı olumsuz etkilerinin neler olduğu sorusuna yanıt arayan Ceren Kazancı, ardından katılımcılarla birlikte halk arasında 'karabaş otu' olarak bilinen (Lavandula stoechas) bitkisinden sabun yaptılar. Yanlarında getirdikleri bitkisel yağlarla Şifa Heybesi ekibi ile birlikte sabun yapmanın sırlarını keşfettikleri etkinlik boyunca, eczane ve aktarlardan aldıkları ilaçlarla ilgili deneyimlerini de paylaşma olanağı da buldular. Türü doğru teşhis edilmiş bitkinin, temiz ve doğru yollarla toplanması gerektiğinin altı çizilen etkinlikte uygun biçimde tüketilmesinin sağlık açısından oldukça önemli olduğu vurgulandı.