Bildiginiz üzere son sirkülerde lüferin av boyu 20 santimden 18 santime düşürüldü. Lüferin ürüme boyu 18 santim değil, 27 santim. Dolayısıyla av boyu en az 27 santim olmalı.

Lüfer denizlerin canavarı, piranası, kendi boyundan küçük hatta boyuna eşit her tür canlıya saldıran dişlerinin sivriliği ve yüzüş hızıyla Boğaz'ın en acımasız avcısı. Palamut sürülerine saldırdığı, kendi türünü yiyen bir yamyam olduğu ve hatta yunuslara bile saldırdığı anlatılmakta. Milyonlarca insanın her gün üzerinden geçtiği ve neden her sene geldiğini tam olarak bilmediği, efsanelere konu olmuş Boğaz'dan geçen canavar bir balık! Boğaz'da hikayeleri anlatılan, panik içerisindeki sürüler, yüzerken yalılara toslayan dev mavi yüzgeçli Orkinos ve onun pesinde gelen büyük beyaz köpekbalıklarını kaybettik. Marmara’da bolca avlanan ıstakozları, Boğaz'ın dalyanlarında avlanan kılıç balıkları, Akdeniz fokları terk etti 1960’larda, son olarak ta Boğaz’ın Uskumru'su. Lüfer sıradaki mi?

Ortalığı tozu dumana katan kocaman bir balık sürüsünün Boğaz'a girmesiyle başlar her şey. Sürünün sualtında Boğaz boyunca karşılaştıkları, avlanması, küçük balıklara yaptıkları ataklar, balık sürelerinin akıntıları kullanarak panik halinde geçişi ve insanlarla karşılaşması. Emektar sandallar, balıkçılar, büyük av tekneleri, ağlar, kuşlar, sürü içinden elenenler, kıyıya kadar gelen dalyana takılan balıklar ve oltacılar. Lüferi yakalayanlar, onların hikayeleri, her gün sabah ağarmadan Boğaz'ın deliren sularına koşan cins cins insanlar, nasıl avlanıyor? Hiçbir hafta sonu aksatmadan kıyıya gelip olta atan bir garip deliler, kime satılıyor? Kim yiyor lüferi ve nasıl yiyor? Niye yiyor?
Restorancılar, rakıcılar, yiyiciler, lüferin evlerde birleştirdiği aileler. Balık azalmaya yüz tutmuş, kimler koruyor bu balığı, yapılan kampanyalar, aktivistler ve yazarlar, ne demek lüfer? Lüfer neden İstanbul demek, Lüfer İstanbullu için ne demek? İstanbul, Boğaz ve Adalar, sualtından bakınca, lüferin gözünden bakınca nasıl gözüküyor? O her gün koşuşturan 15 milyon insan, her sene Boğaz'ı ziyarete gelen Lüfer'e, dönüp bakar mı? Hisseder mi acaba seyrederken yitirdiklerimizi ve yitireceklerimizi ?