İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Ajansı bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul İstatistik Ofisi, “İstanbul’un Çocukları 2021” raporunu yayınladı. Raporda, İstanbul’daki çocuk nüfusunun ilçelere göre dağılımı, İstanbul’da okullaşma oranlarının ülke geneliyle karşılaştırılması, ve yabancı uyruklu çocuklara ilişkin veriler yer alıyor.

En çok çocuk Esenyurt’ta

Türkiye’de 0-17 yaş aralığındaki çocuk nüfusu 22 milyon 750 bin 657. Bu nüfusun yüzde 17’si yani 3 milyon 941 bin 598 çocuk İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’da çocuk nüfus oranının (0-17 yaş) en yüksek olduğu ilçeler; Esenyurt, Bağcılar, Küçükçekmece, Pendik ve Ümraniye. En düşük ilçelerse Adalar, Şile, Çatalca, Beşiktaş ve Bakırköy.

Peki, okullaşma oranı ne durumda? Raporun çizdiği genel tablo pek umut verici değil. Zira, Türkiye’de okul öncesi net okullaşma oranı 2019 verisine göre yüzde 41,8 iken, İstanbul’da bu oran yüzde 40,8 oldu.

İlkokulda net okullaşma oranı Türkiye’de yüzde 93,6 iken İstanbul’da yüzde 94,6. Ancak ilkokuldan ortaöğretime geçişte net okullaşma oranı hem Türkiye’de hem de İstanbul’da azalıyor. Çünkü orta öğretimdeki net okullaşma oranları da Türkiye genelinde yüzde 85, İstanbul’daysa yüzde 89,2 oranında.

“İstanbul’un Çocukları 2021” araştırmasının detayları ve tüm veriler için www.ipa.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.