Berlin Duvarı’nın yıkıldığı 9 Kasım 1989’dan tam 25 yıl sonra yine 9 Kasım’da Berlin’de büyük bir ışık enstalasyonu yapılacak: Şehir merkezinden geçip 15 kilometre boyunca duvarın yolunu takip edecek 8 bin adet ışıklandırılmış balon, 9 Kasım gecesi gökyüzüne bırakılacak. Bu gösteri için binlerce kişinin Berlin’i ziyaret etmesi bekleniyor.

Ağustos 1961’de Demokratik Almanya’nın Antifaşist Koruma Duvarı adıyla inşasına başladığı dört metre yükseklikteki duvar, zaman içinde 161 kilometre uzunluğa ulaşmıştı. Duvarın 45 kilometresi Berlin, kalan bölüm de diğer Doğu Alman topraklarıyla Batı Almanya arasındaki sınırı oluşturuyordu. Sadece bu da değil; duvar Amerika’yı Sovyetlerden, NATO’yu Varşova Paktı’ndan ve Berlinlileri birbirlerinden ayırmıştı.

Berlin Duvarı yapımından yıkılışına kadar 20. yüzyıl tarihinin en önemli simgelerinden biri olageldi. Duvar yıkılana kadar pek çok kaçış öyküsü de yarattı. Doğu Berlin’den ancak çalışmayan nüfus ve emekliler Batı’ya kolayca gidebiliyordu. Yasağa rağmen 5 binin üzerinde Doğu Alman vatandaşı duvarı aşmayı başarmıştı. Başarısız olup yakalananların sayısı 3 bin 200 kadarken 80 kişi de duvar kurbanı oldu.

Duvarın yıkıldığı 9 Kasım gecesi yapılacak bu özel ışık gösterisi dışında da Berlin’de duvarla ilgili pek çok etkinlik düzenleniyor. Duvarın kalıntılarını takip eden yürüyüşlere de katılmak mümkün. Duvarın yıkılışının 25. yıldönümü etkinliklerinin güncellenmiş takvimini günlük olarak visitBerlin’in internet adresi http://mauer.visitberlin.de/en/ üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Resimaltı: Berlin Kreuzberg’de 1980’li yıllarda yaşayan sanatçı Yadegar Asisi, Panorama adlı projesiyle bölünmüş Berlin’in o dönemdeki sıkıcı günlük hayatını yansıtıyor. Bir sonbahar günü, gri gökyüzü altında çekilen dev boyutlu panoramik Berlin fotoğraflarının yerleştirme sergisi halen ziyaret edilebiliyor.