Yaklaşık altı ay önce Avustralya hükümeti Batı Avustralya federal hükümetiyle bir anlaşma imzalamış ve şehirlerden uzakta yaşamak isteyen 274 yerli topluluğa belediye ve gerekli hizmetler için fon ayıracağını açıklamıştı.

Bir kaç gün önce ise başbakan, “Hükümetimizin Avustralya toplumuna faydası olmayan ve sadece bir hayat tarzı seçimi olan bu seçimleri sonsuza kadar desteklemesi beklenemez” diyerek, önümüzdeki günlerde bir çok Aborjin köyünün(merkezinin) kapatılacağını söyledi.

Şehirlerde yaşayan Aborjin gençlerinin uyuşturucu, alkol bağımlılığı gibi alışkanlıkları kazandığı, işsizlik sorunu ve kendi kültürlerini unutarak, diğer toplumun en alt tabakasında kalmaları gibi nedenlerden dolayı sık sık intihar ettiği biliniyor. Bir çoğu da şehirlerde sokakta yaşıyor.

Daha önce de bir çok kez yerlerinden edildiklerini belirten Aborjin liderleri, şehire geri dönmektense elektriksiz bir şekilde doğada yaşamayı tercih ettiklerini belirtti ve şehirlerde işsizlik sorunu olduğunu, gençlerin kendi toplumlarında daha sağlıklı yaşayıp, kültürlerini öğrendiklerini söyledi.

Avustralya yerlilerinin sayısı, kıtayı beyazların işgal etmesiyle ciddi anlamda azalmıştı. Avrupalıların getirdiği salgın hastalıklar, topraklarının işgal edilmesi buna sebep olmuştu.

Kaynak: The Guardian