Güdüllü Köyü ve çevresindeki köylerde yaşayanlar, ormanlık alanda özel bir şirket tarafından açılması planlanan iki taşocağını karşı imza kampanyası başlattı. Köylüler topladıkları 930 imzayı teslim etmek için valiliğe geldi.

 

Tepkilerini Dövizlere Yazdılar

Aralarında kadınların da bulunduğu grup, 'Gerçekten başımıza taş yağacak', 'Ağaç kesen baş keser', 'Suyu kirletmek geleceğini kirletmektir' yazılı dövizlerle tepkilerini gösterdi.

 

İzin Çıkarsa Ağaçlar Kesilecek

DHA'nın haberine göre, köylüler adına konuşan Ahmet Pazarlı, şirketin köylerinin yakınında zaten bir taşocağı çalıştırdığını, şimdi iki tane daha açmak için çalıştığını belirterek, "Biz yaşam alanlarımız içinde yeni bir taşocağı istemiyoruz. Açılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Atalarımızdan miras kalan, bağımsız ve bahçemizle kıt kanaat yaşayıp gittiğimiz bu toprakların huzurunu kimseye bozdurmayacağız. Proje sahası içindeki 86 hektarlık ormanlık alanda sayısı açıklanmayan çok miktarda ağacın kesileceğinden de söz edilmektedir. Ayrıca proje sahasında Sofular ve Çayırköy mağaraları bulunmaktadır. Bu mağara içlerindeki sarkıt, dikit oluşumları sürmektedir. Buralarda yapılacak patlatmaların mağaraları etkileme riski çok fazladır" dedi.

 

İmzalar Valiliğe Bırakıldı

Köylüler, basın açıklamasının ardından imzaları Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu'na teslim etti. Köylüler, daha sonra valilik'ten ayrıldı.

 

Kaynak: Birgün