Sinop’un Ayancık ilçesinde, BERKE isimli şirketin yaptığı Çiğdem HES projelerinin, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen faaliyetine devam ettiği ortaya çıktı. Ayancık Çevre Koruma Derneği Avukatı Leyla Sarısoy Yıldız, firmanın yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalıştığını tespit ettiklerinde bunu ilgililere bildirdiklerini söyledi. Yıldız, “Dilekçeyle durumu İl Özel İdaresi’ne ‘Çalıştığı tespit edilmiştir, kolluk marifetiyle durdurulsun’ diye bildirdim. Firma yürütmeyi durdurma kararının İmar Planıyla ilgili olduğunu, kendi projesiyle alakası olmadığını söyleyerek, çalışmaya devam etmiş. Biz de bunun böyle olmadığını açıkladık. Çünkü o İmar Planı Çiğdem HES’lerle ilgili çıkartılmış özel imar planı. Bununla ilgili raporlarımız var. Sinop İl Özel İdaresi taleplerimiz doğrultusunda Ayancık Kaymakamlığına bir yazı göndererek İnşaat alnında yapılan çalışmanın durdurulması talimatını verdi ” diye konuştu.

 

Alelacele İmar Planı Çıkardılar

Çiğdem HES’e karşı verdikleri hukuki süreci aktaran Yıldız şöyle devam etti: “Kurumlara sürekli dilekçeler yazdım; ihlal ediliyor, proje için belirlenen yerlere uyulmuyor, döküm alanlarının dışına taşılıyor diye. Sonra bir ekip oluşturduk ve gerekli incelemelerini yaparak rapor hazırladık. Raporda, Çiğdem HES projesinde; kurallara ve sınırlara uyulmadığından bahsettik ve suç duyurularında bulunduk. Suç duyurusundan sonuç alamadık. Bu sefer de ‘İmar planı olmadan HES yapılıyor’ diye Valiliğe ve Sinop İl Özel İdaresi’ne dilekçeler yazmaya başladık. Dilekçelerimizden sonra alelacele bir imar planı çıkardılar”.

Acele bir şekilde çıkarılan imar planının iptali için Samsun İdare Mahkemesine dava açtıklarını belirten Yıldız, sözlerini “Bizim asıl davamız bu. Yürütmeyi durdurma kararı ardından 29 Haziran’da karar çıkacak diye bekliyoruz“ diye sürdürdü.

 

HES’te Çalışmaya Geliyorlar

Ayancık Çevre Koruma Derneği Başkanı Mukaddem Sarısoy ise, şirketin yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Sarısoy, “Firmanın çalışmasına göz yumulmuş oldu. Şehre ‘Çiğdem HES’te çalışmaya geldik’ diye gelenler olduğu yönünde duyumlarımız var” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: Uğur Şahin / Birgün