Antalya'nın Kaş ilçesinde yapılmak istenen kentin 3. Havaalanı projesine karşı yöre halkı ve turizmcilerden gelen tepkiler sürüyor. Havaalanı yapılmak istenen alandaki doğal ve kültürel değerlerin yerinde görülmesi amacıyla önceki gün Kaş Turizm Tanıtma Derneği'nce organize edilen yürüyüşe turizmciler ve yaşam savunucuları katıldı. Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüş boyunca, havaalanı yapılması planlanan arazideki asırlık meşe ağaçlarıyla zengin bitki örtüsü ve kültürel varlıklara dikkat çekildi. 

 

Bu Köylüler ‘Büyüme’ Vaadine Kanmadı

Kaş'ın Pınarbaşı, Ağullu ve Çukurbağ mahalleleri arasında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edilmesi planlanan Antalya'nın 3. Havaalanı projesine başta turizmciler olmak üzere Pınarbaşı köylüleri de karşı çıkıyor. Bu durum, daha çok kazanç ve kalkınma vaadiyle gerekçelendirilerek uygulamaya konulan benzeri projelere karşı yerel halkın gösterdiği önemli bir refleks olarak giderek daha da kararlılık kazanıyor. 

 

Havaalanı Kitle Turizmini Çekecek Endişesi

Doğal ve kültürel varlıklarıyla yakaladığı avantajla, her şey dahil sisteminin dışında kalmayı başarabilen nadir turizm kentlerinden biri olan Kaş'ta gelişen soft turizm modeline büyük zarar vereceği öne sürülen havalimanının, bölgeyi kitle turizmine açmasından endişe ediliyor. Yöre halkının turizmden aldığı payın, kitle turizmiyle birlikte büyük şirketlerin eline geçerek Kaş'ın butik turizmini bitireceğini savunan yöredeki turizmciler, havaalanı projesi istemiyor. 

 

Demre ve Kaş’taki Turizmcilerin Rapor Restleşmesi

Havaalanı projesinin yapımını üstleneceğini açıklayan Demre'deki turizm yatırımcılarının oluşturduğu birlik olan DETUYAB ise Kaş'tan gelen bu tepkiler üzerine geçtiğimiz günlerde bir rapor hazırlayarak projenin gerekliliğini savundu. Kaşlı turizmciler ise DETUYAB'ın bu raporunu bilimsellikten uzak ve çelişkili bularak karşı bir raporla yanıt vermişlerdi. 

 

Köylüler Yürüyüşçülere Gözleme ve Ayran İkram Etti

Antalya'daki 3. Havaalanı girişimi, köylülerin de içinde olduğu bir sivil toplum direnişine dönüştü. Kaş'ta havaalanı istemeyen turizmciler ve köylüler, projenin uygulanmak istendiği Pınarbaşı mahallesine bir yürüyüş düzenledi. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği'nin organize ettiği ve yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş boyunca bölgenin zengin doğal ve kültürel varlıkları ziyaret edildi. Yaklaşık 3 saat süren yürüyüşün ardından katılımcılara Pınarbaşı köy meydanında köylüler tarafından gözleme ve ayran ikram edildi. 

 

Havaalanı Yapılmak İstenen Alanda Kültür Mirası Var

Yürüyüş boyunca Helenistik döneme tarihlenebileceği belirtilen Pınarbaşı 'Meşelik' Mevkiindeki yapı kalıntılarıyla, asırlık meşe ağaçları dikkat çekti. Meşelik Mevkii'ndeki yapı kalıntılarının da içinde bulunduğu 70 dönümlük alanın kültür varlığı olarak tescil edilerek koruma altına alındığı belirtiliyor. Havaalanı projesinin uygulanmak istendiği arazinin dört bir tarafı ise arkeolojik sit alanlarıyla kaplı.