Artvin Cerattepe’de, yargının daha önce vermiş olduğu durdurma kararlarına rağmen jandarma ve polis zoruyla sahaya girerek çalışma yapmak isteyen maden şirketine karşı günlerdir direnen yöre halkının temsilcileri, bugün Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanlarla görüştü. Görüşmenin ardından Konya’dan açıklama yapan Başbakan Davuoğlu, Ceratepe’deki maden çalışmasının yargı kararını verinceye kadar durdurulduğunu söyledi. Görüşmeyle ilgili Yeşil Artvin Derneği’nden yapılan açıklamada ise “Artvin halkının talebinin, şehre yığılan güvenlik güçlerinin çekilmesi ve maden şirketinin Cerattepe'yi terketmesi gerektiğini söyledik, ancak bu taleplerimizle ilgili, olumlu bir karar, henüz, alamadık. Görüşmelerin devam edeceği söylendi” ifadelerine yer verildi.

Artvin’den gelen sivil toplum örgütü temsilcileriyle Ankara’da görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya’da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, maden çalışmalarının mahkeme kararına kadar durdurulduğunu söyledi. “Artvin'in tepeleri ve dağlarının korunması bizim asli görevimizdir” diye konuşan Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

 

Mahkeme Kararına Kadar Durdurulacak

“Bu ülkenin havasını suyunu taşını toprağını hep beraber koruyacağız. Aynı şekilde ülkenin doğal kaynaklarının ekonomiye katkı sağlaması için çalışacağız. Bunlar birbiriyle çelişen konular değil. Artvin'in doğal dokusunu korumak üzerine iyi niyetli tüm önerilere açığız. Konuları şeffaf bir şekilde ele aldık. Öncelikle Cerattepe'deki maden işletmesi mahkeme kararına kadar durdurulacak. İzinsiz gösterilerle ilgili istismarların da önüne geçilecek. Maden işletmesi kesinlikle kapalı galeri olacak. Maden yerinde değil Murgul'a taşınarak işlenecek. Teleferikle taşınması için kesilecek ağaçlar minimum düzeyde olacak. Buradan hareketle illegal gösteriler yapılmaya devam edilirse Artvin'de de Türkiye'nin her yerinde de kamu düzeni sağlanacaktır. Herkesin hukuki sürece saygı göstermesini bekliyoruz. Artvinli hemşehrilerimize sesleniyorum, bunu istismar eden çevrelere prim vermeyiniz.”

 

Yeşil Artvin Derneği: Taleplerimizi ilettik

Görüşmenin ardından akşam saatlerinde Yeşil Artvin Derneği tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Artvin halkının haklı taleplerini iletmek ve sayın Başbakana doğru bilgileri vermek üzere Ankara'ya geldik. Cerattepe ile ilgili ekolojik ve hukuksal durumu kendisine ve Sayın bakanları anlattık. Sayın Başbakan bütün bu görüşmeler sonucunda maden şirketinin faaliyetlerinin yargısal sürecin sonuna kadar durdurulduğunu, bu süreç içerisinde ilgili bakanlıklar ve kendisinin bizlerle görüşmeye devam etmek istediğini ifade ederek bir toplantıya yetişmek üzere yaklaşık iki saat sonra aramızdan ayrıldı. Devam eden süreçte üç bakanla görüşmelerimizi sürdürerek talep ve isteklerimizi ilettik” denildi.  

Artvin halkının haklı mücadelesinin maden şirketinin Cerrattepe'yi terk edene kadar devam edeceği vurgulanan açıklamada, Ankara’daki görüşmede Artvin halkının talebinin şehre yığılan güvenlik güçlerinin çekilmesi ve maden şirketinin Cerrattepe'yi terk etmesi gerektiğinin söylendiği ancak bu taleplere henüz olumlu bir karar alınmadığı belirtilerek, “Ancak görüşmelerin devam edeceği söylendi” ifadelerine yer verildi.

 

Bundan Sonra Neler Olacak?

Maden projesine verilen ÇED Olumlu kararına karşı Türkiye’nin en büyük çevre davası olarak bilinen hukuk mücadelesi başlatan yöre halkının açtığı davanın bilirkişi incelemesinin 14 Mart tarihinde gerçekleştirileceği öğrenildi. Daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen ÇED Olumlu kararının ardından ilgili şirket yeni bir ÇED süreci başlatmıştı. Artvin halkı, mahkeme süreci beklenirken kente yığılan güvenlik güçlerinin geri çekilmesini istiyor. Kentte zorla madencilik girişimine karşı günlerdir akşam saatlerinde gerçekleştirilen tencere ve tavalı protestoların süreceği öğrenildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yargı süreci devam eden maden projesine ilişkin yaptığı “Cerattepe'deki maden işletmesi mahkeme kararına kadar durdurulacak” açıklaması ise şaşkınlık yarattı. Hukukun gereği olan bu uygulamanın Başbakan’ın lütfu gibi sunulması Türkiye’de yargının geldiği yeri de gözler önüne serdi.