Bundan da önemlisi, yıldızlar sesin yayılamadığı uzay vakumunda memelilerin duyamayacağı kadar yüksek frekansta ses çıkarıyorsa bunun bir anlamı var mı?

Physical Review Letters’da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre yıldızlar bir tür ses çıkartıyor olabilir. Araştırmacılara bunu düşündürten, maddenin evrendeki hemen her şeyi oluşturan hali olan plazma üzerine çalışmaları oldu. Plazma, elektronları kendilerini tutan atomlardan serbest bırakmaya yetecek kadar enerji yüklü bir gazdır.

Araştırmacılar plazmaya yüksek yoğunluklu lazer tuttuklarında, bu etkileşimin bir ses dalgası oluşturduğunu fark ettiler: Plazma lazer ile çarpıştığında bir tür plazmik trafik keşmekeşi doğuyor ve ortaya çıkan basınç ses sinyalleri oluşturuyordu!

York Plazma Enstitüsü’nden bilim insanı ve çalışmanın yazarı John Pasley, “Doğada bu etkinin meydana geldiğini düşündüğümüz birkaç yerden biri yıldızların yüzeyidir.

Yıldızlar yeni malzemeler biriktirirken laboratuvarda gözlemlediğimize çok benzer şekilde ses üretiyor, yani şarkı söylüyor olabilir. Fakat ses uzay vakumunda yayılamadığından, onları kimse duyamıyor” dedi.  

Ses bir molekülden diğerine titreşerek ilerlediğinden, ses dalgalarını iletebilecek moleküllerin bulunmadığı uzayda teknik olarak yolculuk edemez. Peki, ama NASA uzay seslerini kaydettiğini söylememiş miydi? Sakin olun, aslında bu sesler diğer dalga ve enerji türlerinin ses dalgalarına dönüştürülmesiyle oluşturuldu. Yani sıcağa ve oksijensizliğe dayanıp faal bir yıldızın yanında oturabilseydiniz bile yıldızın çıkardığı bir cik sesini dahi duyamazdınız.

Bu vınlama sesleri uzayda bir şekilde yolculuk edebiliyor olsaydı da bir yıldızlar senfonisi dinliyor olamazdık. Nitekim bu sesler o kadar yüksek frekansta ki (yaklaşık bir trilyon hertz, yani bir memelinin duyabileceğinin altı milyon katı), muhtemelen hiçbir şey onları duyamaz. Yine de yıldızların bizim algımızın sınırlarının ötesinde neler yapıyor olabileceğini düşünmek kesinlikle çok eğlenceli değil mi?


Kaynak: Washington Post
Çeviri: Hande Ölçeroğlu