Mark Urban'ın küresel ısınma ve risk altındaki canlı türlerini incelediği araştırmasına dayanan verilere göre dünya üzerindeki türlerin yüzde 16'sını soylarının tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya.

Science dergisinde yayınlanan araştırmada riskin en çok Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki türleri tehdit ettiği belirtiliyor.

Dünyanın yıllık ortalama ısısında her bir derecelik artışın ekosistemler içerisindeki tür çeşitliliğini olumsuz etkilediğini belirten Urban, "Eğer dünya küresel ısınma ve sera gazı salınımı konusunda ciddi ilerleme kaydetmezse çok sayıda canlı türünün yok olduğuna tanık olacağız" diyor.

Pek çok canlılının küresel ısınma nedeniyle yaşadığı eko sistemdeki değişim yüzünden yok olabileceğini ifade eden Urban, özerllikle Güney Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya'nın kendilerine özgü ekosistemleri olduğunu, o yüzden de bu bölgelerde yaşayan canlıların ayrıca risk altında bulunduğunu ifade ediyor.

Türlerin yok olması riskinin yüzde 16'dan da yüksek olabileceğini ifade eden Arizona Üniversitesi Profesörü John Wiens'in ise çalışmaya dair değerlendirmesi şöyle: "Bugüne kadarki çalışmaların neredeyse tamamı Kuzey Amerika ve Avrupa kıtalarına odaklandı. Bu bölgelerde türlerin yok olma riski görece daha az." Wiens'e göre, küresel ısınmayla birlikte Güney Amerika'daki canlıların yüzde 23'ünün soyu tükenebilir.

Kaynak: Birgün