Görüntü, Dünya'ya en yakın yıldız oluşum bölgesi Rho Ophiuchi bulut kompleksine ait. Rho Ophiuchi’yi çevreleyen renkli bulutlar, yaklaşık 400 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Yıldızlararası toz ve gazdan oluşan bu yoğun nebula, Güneş Sistemimize en yakın yıldız oluşum bölgelerinden biri. Rho Ophiuchi, ismini aldığı Ophiuchu Takımyıldızının bir üyesidir.

Webb'in yeni yayınlanan bu görüntüsü, kütle olarak yıldızımız Güneş benzeri veya daha küçük olan yaklaşık 50 genç yıldızı içeren bir bölgeyi gösteriyor. En karanlık alanlar, kalın toz kozalarında hâlâ oluşmakta olan ilkel yıldızların (protostar) bulunduğu yoğun bölgelere işaret ediyor. Kırmızı ile temsil edilen büyük iki kutuplu hidrojen jetleri, görüntünün sağında dikey olarak yer alıyor. Bu görüntüdeki en iri yıldız, görüntünün alt yarısında yıldız rüzgarlarıyla parıldayan bir mağaranın ortasında görünen S1 yıldızıdır. S1'i çevreleyen daha açık renkli gaz, uzayda bulunan en yaygın bileşikler arasında yer alan karbon bazlı moleküllerin bir ailesi olan polisiklik aromatik hidrokarbonlardan oluşur.

James Webb Uzay Teleskobu (JWST) NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir uzay teleskobu. James Webb Uzay Teleskobu’nun uzaydaki konumu, kızılötesi gözlem yeteneği ve hassasiyeti ile gökcisimlerini incelemek, astronomi dünyasına eşsiz bir fırsat sunuyor.