Peru’nun güneydoğusunda, Amazon sınırında yaşayan ve dış dünyayla daha önce iletişime geçmemiş olan bir kabilenin geçtiğimiz aylarda bir misyoner tarafından bulunarak iletişim kurulması büyük endişe yarattı.

Yerel haberlere göre yakın civarda bir köyde yaşayan bir misyoner, bir turizm acentesinden kiraladığı botla daha önce dış dünyayla bağlantısı olmayan, Manu Milli Parkı yakınında yaşayan Mashco - Piro kabilesine giyecek ve yiyecek vererek iletişime geçti. Son yıllarda nehrin üzerinde görülmüş olan kabileye turistlerin ve çevre köylerde yaşayanların yiyecek ve kıyafet, hatta gazlı içecekler ve bira bıraktığı görülmüştü.

Olaydan sadece iki hafta önce yerli halkların hakları için mücadele eden Survival İnternational adlı sivil toplum örgütü ve yerel bir sivil toplum örgütü olan FENAMAD, Peru hükümetini “insan safarileri” ve dokunulmamış bu halklarla iletişime geçmenin tehlikeleri konusunda uyarmıştı. Ancak Peru hükümeti bunu dikkate almayarak derneklerle bu konuda yapacağı buluşmayı iptal etmiş ve konu hakkında hiçbir şey yapmamıştı.

Mashco - Piro’lar gibi dış dünyayla iletişime geçmemiş halklar oldukça hassas ve grip ya da kızamık gibi hastalıklara karşı bağışıklıkları yok. Bu yüzden dışarıdan insanlarla etkileşime geçmek onlar için çok tehlikeli. Peru’da yaklaşık 15 tane böyle topluluk olduğu tahmin ediliyor ancak bu halkların çoğu kaynaklarını çalmak için ormanlarına gelen yabancılar tarafından şiddet görüyor.

Survival’ın başkanı Stephen Corry bu konuda yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Çıplak gezen yerlilerin geri kalmış olduğunu düşünen misyonerler, yerli halkların ölümüne sebep olan sömürgeci zihniyetin bir örneği. Kıyafet giymeye alışkın olmayan yerliler için zorla verilen giysiler hastalık taşıyabileceği gibi, uzun süre yıkanmadığı zaman bulaşıcı hastalıkları iyice yaygınlaştırabilir. Daha önce kuzey Amerika’da binlerce Kızılderili bu şekilde öldü ve aynı şey bugün hâlâ yapılıyor. Peru hükümeti hemen birşey yapmazsa bu kıyımdan sorumlu olacak.”

Peru hükümetine mektup göndermek ve Survival İnternational’ın diğer kampanyalarını desteklemek için www.survivalinternational.org adresine bakabilirsiniz.