Oxford Üniversitesi Psikoloji ve Antropoloji Bölümleri, dans etmenin ağrı eşiğimizi artırdığını, kendimizi iyi hissettirdiğini, sosyal yakınlık duygularımızı çoğalttığını ortaya çıkaran bir araştırma gerçekleştirdi. Bilimciler dans, acı, dayanıklılık ve mutluluk hormonu denilen endorfin arasında bağ var mıdır, sorusuna yanıt aradı.

Endorfinler, beynin acı kontrol sisteminin parçasını oluşturuyor. Nöronlar arasında hücre iletişimini sağlayan kimyasallar yani sinir taşıyıcılar (nörotransmitter’lar) ise başkalarıyla sosyal bağlar kurmamızı etkiliyor.

Araştırma ekibi, dünyanın her yerinde var olan dansın, insanların birbirleriyle iletişime geçmesine, bağ kurmasına yardım ettiğini düşünüyordu, bilimsel araştırma bu tahmin üzerine başlatıldı.

Bilimciler, yüksek veya düşük enerjili danslarla, senkronize veya senkronize olmayan dansları kıyasladı. Bu dansların insandaki acı eşiğini yükseltip sosyal bağ kurma konusunda farklı etkileri olup olmadığını anlamaya çalıştı.

Vücuttaki endorfin seviyelerini doğrudan ölçmenin zor olduğunu söyleyen uzmanlar, bunun yerine dolaylı bir yöntem olarak katılımcıların acı eşiğini ölçtü. Yüksek endorfin acıya daha çok dayanabildiğimiz anlamına geliyor, dolayısıyla insanların acı eşiklerindeki artış vücutlarında endorfin salgılanıp salgılanmadığını gösteriyor.

Araştırmaya Brezilya’dan 264 genç katıldı. Gruplar halinde, yüksek ya da düşük enerjili ve senkronize edilmiş ya da edilmemiş danslar yaptılar. Danslardan hem önce hem de sonra araştırmacılar gençlerin birbirlerine ne kadar yakınlık hissettiklerini ve acı eşiklerini ölçtü.

Bulgular senkronize yapılan dansların, senkronize olmayanlara göre yakınlaşmayı daha çok sağladığını ortaya koydu. Daha enerjik dansların da benzer bir etkisi oldu, acı eşiğini arttırdı ve grupların kendilerini birbirlerine daha yakın hissetmesini sağladı.

Araştırma ekibinden Bronwyn Tarr şunları söyledi: “Senkronize ya da yüksek enerjili dans etmenin her ikisinin de ayrı ayrı olumlu etkileri olduğunu sapladık yani enerjik bir şekilde hareket etmek ya da senkronize olarak hareket etmek sizi dans ederken diğerlerine daha yakın hissettirir. Dolayısıyla bu iki faktörü birleştirerek hem enerjik hem de senkronize dansların ne kadar etkili olabileceğini siz düşünün.” Böylece araştırma bazı dansların neden daha çok sevildiğini ve insanlara kendilerini daha iyi hissettirdiğini açıklamış oldu.