Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Stratonikeia kazılarında gün yüzüne çıkan dans eden musa heykeli, Roma Dönemi'nde kopyaları yapılan bir eserin Helenistik Dönem’e ait tek orijinali olma özelliğini taşıyor.

İlham Perileri, Yunan mitolojisinde edebiyatın, bilimin ve sanatın koruyucu tanrıçaları olarak biliniyor. Türkçeye musalar veya müzler olarak çevrilen bu güzel ve becerikli ilham perileri Yunanca mousa, Latince muşa olarak isimlendiriliyor. Musalar dokuz tanrıçaydı, Olympus'ta yaşıyorlardı ve ebeveynleri tanrı Zeus ve Mnemosyn'di. Önce Yunanlılar, sonra Romalılar için bilgi ve ilham kaynakları oldular.

MÖ 2’nci yüzyılın meşhur heykeltıraşlarından Philiskos’un yaptığı bilinen dans eden musanın Anadolu ve Yunanistan gibi dünyanın farklı bölgelerinde sadece Roma Dönemi kopyaları biliniyordu. Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan heykel ise heykeltıraşın Helenistik Dönem'e ait tek orijinal çalışması olarak Roma Dönemi kopyasından ayrılıyor. Eserin Hellenistik Dönem'in ünlü heykeltıraşı Philiskos'un Stratonikeia'da çalışmış olduğunu göstermiş olması da arkeologlar için ayrıca önem taşıyor.


Stratonikeia'nın İlham Perisi 1

Stratonikeia Antik Kenti, Muğla'nın Yatağan İlçesi'nin 6-7 km. batısındaki Yatağan-Milas karayolu üzerinde Eskihisar köyü sınırları içinde yer alıyor. Stratonikeia Antik Kenti’ndeki Roma Hamamı’nın havuzlu soğukluk bölümünde (Frigidarium) yapılan çalışmalarda kaidesiyle birlikte ortaya çıkan heykelin başı ve kolları ise henüz bulunamadı. Daha önce Rodos'ta olduğu gibi Perge Antik Kenti’ndeki Roma Hamamı'nda da bu heykelin kopyası bulunmuştu.


Heykel çalışmaların ardından Muğla Müzesi’nde sergilenecek.


Stratonikeia'nın İlham Perisi 2